środa, 26 października 2016
🌧🍁Jesień, okres chorób. Rozkłada nas, więc bierzemy witaminę C w różnych dawkach i formach, od pięciu tabletek rutinoscorbinu na raz, po przyjmowanie kilku gram w odstępach czasowych (polecane bardziej, ze względu na krótki okres półtrwania witaminy C – innymi słowy – tu bardziej opłaca się brać mniejsze ilości w krótkim odstępie czasu niż większe jednorazowo).
Ale no – jesteśmy chorzy. Jak chorzy to trzeba sobie humor trochę poprawić, więc sięgamy: po batonika, czekoladkę, herbatniczki, czy słodką bułeczkę; w końcu jesteśmy tacy biedni i pochorowani. Ktoś zna z autopsji? Ja na pewno – jak byłam chora to był czas na nadrabiane serialu i lenistwo z czekoladą 😀

Zacznę od dwuzdaniowego wniosku:
✅Nadmierna podaż cukru i wysoki poziom glukozy we krwi hamuje wykorzystanie prozdrowotne witaminy C, która „walczy” z chorobą. Możemy wziąć nawet 10g, ale przy nadmiernej obecności cukrów prostych szansa, że na następny dzień poczujemy się lepiej jest nikła. ✅
Trochę szerzej❓:➖Teoria GAA (Glucose-Ascorbate-Antagonism) mówi o wzajemnym wykluczaniu się glukozy i kwasu askorbinowego, które charakteryzują się podobną budową. Glukoza z witaminą C „konkurują o wejście do komórki.” ➡️ Im więcej glukozy tym mniej kwasu askorbinowego dostanie się do miejsca, gdzie ma „walczyć” z infekcją.
➖GLUT-1 jest receptorem, który aktywuje się w odpowiedzi na insulinę, by umożliwić „wejście” glukozy i witaminy C do komórki. Jednakże glukoza ma większe powinowactwo do tego receptora. Oznacza to, że im większa zawartość glukozy we krwi krążącej tym mniej witaminy C wejdzie w komórkę.
➖Białe krwinki, które „zwalczają” patogeny potrzebują 50x więcej witaminy C w komórce niż w osoczu, by poradzić sobie ze stresem oksydacyjnym, który występuje przy obecności substancji patogennych (chorobotwórczych).
Kiedy „napotykają” patogenne bakterie i wirusy, następuje proces fagocytozy w celu ich neutralizacji. Index fagocytozy pokazuje, jak skutecznie niszczone są patogeny. Podwyższony poziom glukozy we krwi (120mg/dl w badaniu) zmniejsza wskaźnik fagocytozy do 75%.➖Wysoki poziom glukozy hamuje również prawidłowy proces szlaku HMP – heksozomonofosforanowego, który jest niezbędny:
🔹zarówno do produkcji reaktywnych form tlenu do zniszczenia patogenów (witamina C jest również pełni rolę w tym procesie – w produkcji NADPH oraz „pilnuje” by nie zostało wytworzonej zbyt dużej ilości wolnych rodników)
🔹jak i do tworzenia nowych białych krwinek, których wysoka ilość jest potrzebna do walki z aktywną infekcją.
‼️Pomyśl o tym, kiedy następny raz będziesz chciał jak najszybciej wyzdrowieć, a w głowie usłyszysz „jestem chory/chora to mi się należy” ‼️

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Pani Dietetyk na Facebooku

Łączna liczba wyświetleń

Obsługiwane przez usługę Blogger.

Obserwatorzy